Jeste艣 tu: strona g艂贸wna < E-Twinning < Program eTwinning – europejska spo艂eczno艣膰 szkolna ⁄

E-Twinning

Program eTwinning – europejska spo艂eczno艣膰 szkolna

Program eTwinning to europejska wsp贸艂praca przedszkoli, gimnazjum, szk贸艂 艣rednich z ca艂ej Europy (i nie tylko) wsp贸艂pracuj膮ca za po艣rednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystuj膮 Internet we wsp贸艂pracy ponad granicami – wsp贸艂dzia艂aj膮, wymieniaj膮 si臋 informacjami i materia艂ami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych mo偶liwo艣ci oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europ臋.

W roku szkolnym 2016/2017 nasze przedszkole realizuje projekt pt. “From the Earth to the Universe”/”Nasz wszech艣wiat”.

Uczestnikami w naszym projekcie s膮:

1. VOICU MARILENA, Scoala gimnaziala nr. 11 Buzau, Romania
  2. Niki Spathara, 3o Νηπιαγωγείο Γιάννουλης, Greece
  3. AURA-MAGDALENA CHIVU, Colegiul National Ionita Asan , Romania
  4. Silvia Frincu, GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8, Romania

WPROWADZENIE DO PROJEKTU

Kosmos jest dla dzieci jednym z najbardziej fascynuj膮cych temat贸w.

Przedszkolaki oczarowane tematyk膮 wszech艣wiata, ciekawe s膮 jakie tajemnice skrywa w sobie niebo i czy poza Ziemi膮 istniej膮 na 艣wiecie inne planety.

Przedszkolaki s膮 urodzonymi ma艂ymi badaczami i odkrywcami. Zawsze maj膮 wiele pyta艅 i podejmuj膮 ch臋tnie wszelkie dzia艂ania.

Podczas realizacji projektu dzieci b臋d膮 mia艂y okazj臋 pozna膰 obiekty tj. planety, gwiazdy, komety, galaktyki, a tak偶e dowiedzie膰 si臋 nieco o podr贸偶ach kosmicznych astronaut贸w czy statk贸w kosmicznych.

W naszym mie艣cie Olsztyn mamy mo偶liwo艣膰 lepszego zg艂臋bienia tematu o kosmosie, poniewa偶 jest tu Planetarium i Obserwatorium, kt贸re maj膮 bogate oferty dydaktyczne dla dzieci np. kosmolekcje, ko艂o astronoma, Akademia dzieci.

W Bibliotece Abecad艂o i Bibliotece Pedagogicznej r贸wnie偶 odbywaj膮 si臋 ciekawe lekcje edukacyjne o tematyce kosmosu.

Najs艂ynniejszy mieszkaniec Olsztyna – Miko艂aj Kopernik zostawi艂 nam wiele 艣lad贸w, kt贸re sta艂y si臋 inspiracj膮 do pog艂臋biania wiedzy o wszech艣wiecie.

Cele projektu

• zapoznanie z budow膮 Uk艂adu S艂onecznego ( rozpoznawanie cia艂 niebieskich: gwiazdy, Ksi臋偶yc, planety, S艂o艅ce, czarne dziury, asteroidy, Mleczna drogi; wymienianie nazw planet oraz ich cech charakterystycznych; wyja艣nianie zjawiska dnia i nocy oraz zmiany p贸r roku),
  • przybli偶enie sylwetek polskich astronom贸w: Miko艂aja Kopernika, Jana Heweliusza,
  • kszta艂towanie umiej臋tno艣ci samodzielnego wyszukiwania informacji,
  • odzwierciedlenie spostrze偶e艅 w formie plastycznej, dzielenie si臋 nimi z innymi,
  • rozwijanie tw贸rczego my艣lenia, wyobra藕ni oraz kreatywno艣ci,
  • rozwijanie zainteresowania j臋zykiem angielskim.

Realizacja projektu:

I. Lisopad

• zapoznanie si臋 z biografi膮 znanych polskich astronom贸w: Miko艂aja Kopernika, Jana Heweliusza;
  • wycieczka do muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w celu zwiedzenia wystawy pt.: „Miko艂aj Kopernik, mieszkaniec olszty艅skiego zamku”, na kt贸rej umieszczone s膮 pami膮tki zwi膮zane z astronomem, przyrz膮dy astronomiczne sprzed wiek贸w; obejrzenie tablicy astronomicznej, drugiego wydania dzie艂a „De Revolutionibus”’
  • zorganizowanie rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Portret Miko艂aja Kopernika”;
  • wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej i Biblioteki Abecad艂o na zaj臋cia pt: „W臋druj膮c po niebie z Janem Heweliuszem” i „Kosmiczne podr贸偶e, przybli偶enie biografii M. Kopernika”.

II. /III. Grudzie艅/Stycze艅

• wycieczka do Planetarium i Obserwatorium w Olsztynie na pokazy, wystawy, projekcje edukacyjne;
  • wykonanie k膮cika kosmicznego w naszej sali – zbieranie informacji o wszech艣wiecie: ksi膮偶ki, plakaty, w艂asnor臋cznie wykonane prace plastyczne, filmiki edukacyjne;
  • nauka o Uk艂adzie S艂onecznym, S艂o艅cu, Ksi臋偶ycu, Mlecznej Drodze, Czarnych Dziurach.

IV. Luty

• wykonywanie eksperyment贸w – Tajemnice kosmosu (grawitacja, pr贸偶nia, magnetyzm).

V. Marzec

• nauka piosenek i wierszyk贸w o tematyce kosmosu, kr贸tkie inscenizacje;
  • tworzenie lapbook贸w pt. “A Walk through the Universe”/”Spacer po wszech艣wiecie”, wymiana prac z innymi partnerami projektu;
  • wykonywanie prac plastycznych, gier planszowych.

opublikowano: 2017-03-05, © Kamila Urbanowicz,