Jeste艣 tu: strona g艂贸wna < Programy Edukacyjne < NOC S脫W ⁄

Programy Edukacyjne

NOC S脫W

W pi膮tek 31 marca 2017r. w Przedszkolu Miejskim nr 21 w Olsztynie zorganizowali艣my „Noc S贸w” – na miar臋 mo偶liwo艣ci dzieci z grupy 3-5 latki zosta艂y zorganizowane zaj臋cia. Na pocz膮tku przedszkolaki zapozna艂y si臋 z wygl膮dem s贸w (plakat „Noc S贸w”, udost臋pnione przez Pa艅stwa zdj臋cia) zamieszkuj膮cych terytorium Polski i wskazano im te, kt贸re zamieszkuj膮 Warmi臋. Dzieci pozna艂y ich nazwy i cechy charakterystyczne, szczeg贸ln膮 uwag臋 zwr贸cono na wygl膮d oczu s贸w i na to, co oznacza ich kolor – tryb 偶ycia (偶贸艂ty – dzienne, pomara艅czowy – 艣wit i zmierzch, czarny – noc). Nast臋pnie przedszkolaki z grupy Skrzaty wybra艂y trzy nazwy s贸w, kt贸re im si臋 spodoba艂y (S贸weczka, P艂omyk贸wka, W艂ochatka). Otrzyma艂y ich kontury, kt贸re kolorowa艂y zgodnie z w艂asnymi obserwacjami i po por贸wnaniu z plakatami.

Kiedy ju偶 si臋 posilili艣my (po 艣niadaniu) oko艂o godziny 9:00 wyruszyli艣my do lasu na spotkanie z sowami. Zanim jednak spotkali艣my sow臋 uda艂o si臋 dzieciom spostrzec Bociana bia艂ego, kt贸ry kr膮偶y艂 nad 艂膮k膮 w poszukiwaniu zdobyczy.

W drodze do lasu dzieci dowiedzia艂y si臋 czym 偶ywi膮 si臋 sowy, jakie tereny zamieszkuj膮, czy buduj膮 gniazda i utrwali艂y wiadomo艣ci nt. trybu 偶ycia zwi膮zanego z kolorem oczu s贸w. Przed wej艣ciem w g艂膮b lasu ustalili艣my wsp贸lnie spos贸b zachowania si臋 (ciche zachowanie, nie oddalanie si臋 od grupy i uwa偶ne s艂uchanie). Przedszkolaki uwa偶nie obserwowa艂y drzewa i ca艂e otoczenie, niestety nie uda艂o nam si臋 dostrzec 偶adnej z s贸w. Pokaza艂y si臋 Sroki, Sikorki i Kawki oraz Kruki. Mimo to us艂yszeli艣my sow臋 w naturalnym otoczeniu – dzi臋ki nagraniu – mogli艣my przynajmniej to sobie wyobrazi膰 (Skrzaty uwa偶nie s艂ucha艂y odg艂os贸w, by艂y bardzo zaciekawione). Dzieci zwr贸ci艂y uwag臋 na zainteresowanie ptak贸w s艂uchanymi przez nas odg艂osami – kiedy s艂ycha膰 by艂o g艂os sowy, inne ptaki milk艂y, nast臋pnie one jakby informowa艂y si臋 o zagro偶eniu i odfruwa艂y. Uda艂o nam si臋 dokona膰 jeszcze kilku dodatkowych obserwacji innych okaz贸w zwierz膮t m.in. 艣limaki, 偶aby. Przedszkolaki dostrzeg艂y tak偶e okazy ro艣linne tj. bazie wierzbowe, podbia艂 i stokrotki. Kiedy ju偶 mieli艣my wraca膰 odnale藕li艣my miejsce, w kt贸rym porozrzucane by艂y jedynie pi贸ra prawdopodobnie Go艂臋bia – dzieci stwierdzi艂y, 偶e zosta艂 zjedzony przez lisa. W czasie powrotu do przedszkola dzieci 偶ywio艂owo opowiada艂y sobie o tym, co widzia艂y i o czym si臋 dowiedzia艂y. Ca艂a wyprawa sprawi艂a im wiele rado艣ci, ale tak偶e zwr贸ci艂a uwag臋 na konieczno艣膰 dbania o 艣rodowisko przyrodnicze, by ochroni膰 r贸偶nego rodzaju gatunki ptak贸w, ro艣lin i zwierz膮t (szczeg贸lnie w takich miejscach jak las – zobaczyli艣my w lesie dzikie wysypisko 艣mieci, co r贸wnie偶 poruszy艂o dzieci).

Po naszej wyprawie od rodzic贸w mieli艣my informacj臋 zwrotn膮, 偶e dzieci by艂y zadowolone po wycieczce i ch臋tnie im opowiada艂y o swoich odkryciach, prze偶yciach i informacjach, jakie pozyska艂y podczas naszych zaj臋膰.

opublikowano: 2017-04-13, © Magdalena Wroblewska,